Održan sastanak UPG i grupe privrednika i obrtnika iz Gračanice organizovanih kroz viber grupu Privrednici i obrtnici Gračanice

U Gračanici je 19. februara 2025. godine održan sastanak Udruženja poslodavaca i samostalnih privrednika Gračanica i grupe privrednika i obrtnika iz Gračanice organizovanih kroz viber grupu Privrednici i obrtnici Gračanice. Sastanak je protekao u konstruktivnoj atmosferi, gdje su prisutni razgovarali o gorućim ekonomskim temama, uključujući Odluku Vlade FBiH o povećanju najniže plate, primjenu člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH koji se odnosi na neradnu nedjelju, kao i Uredbu Vlade FBiH o mjerama finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i samostalnim djelatnostima u FBiH u cilju održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu.

Predsjednik Udruženja poslodavaca Gračanica istakao je da je ovakav dijalog trebao biti uspostavljen odmah nakon donošenja ovih odluka na kojem bi se definisale mjere zajedničkog djelovanja. Prisutni su obaviješteni o koracima koje je do sada preduzelo Udruženje u vezi s ovim pitanjima, upućenim dopisima, saradnji sa stručnjacima, ali i davanju podrške inicijativama drugih privrednika. Prisutni su saglasni da je nužno djelovanje na jačanju ujedinjenja privrednika Gračanice kako bi se postigao konkretan napredak. Posebno je naglašena važnost saradnje između Udruženja, te privrednika i obrtnika koji nisu članovi, gdje se samo zajedničkim djelovanjem mogu postići veći uticaji na nadležne institucije i stvoriti bolji uslovi za poslovanje. Naglašeno je da je Udruženje otvoreno za proširivanje članstva čime bi se stekli i bolji uslovi u postizanju zajedničkih ciljeva. Proširenje članstva imalo bi višestruku korist, od povećanja samog broja članova, gdje bi kroz članarine bila prikupljena dodatna sredstva koja bi se iskoristila za angažman eksperata iz različitih oblasti (ekonomija, pravo…) koji bi privrednicima stajali na raspolaganju.

Centralno pitanje odnosilo se na Odluku Vlade FBiH o iznosu najniže plate za 2025. godinu, odnosno, o previsokim nametima na platu koje isplaćuju privrednici i radnici. Udruženje poslodavaca Gračanice je putem Udruženja poslodavaca FBiH predlagalo određena rješenja koja bi omogućila realno povećanje plata uz istovremeno smanjenje opterećenja za poslodavce i radnike, ali su prijedlozi odbačeni od strane Vlade i donesene su odluke po principu “uzmi ili ostavi”. Učesnici sastanka istakli su važnost zajedničkog nastupa prema nadležnim institucijama, ali i dijaloga sa sindikatima i radnicima kako bi se ukazalo na dugoročne i štetne posljedice izazvane ovom Odlukom.

Također, govorilo se i o primjeni člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH, kojem je predviđena neradna nedjelja. Udruženje poslodavaca Gračanica je uputilo dopise nadležnom ministarstvu i predložilo prolongiranje primjene ove odredbe dok se ne donese jedinstveno rješenje na nivou cijele BiH. Učesnici sastanka donijeli su zaključak kojim se zahtijeva i očekuje od Gradskog vijeća Grada Gračanica podnošenje Prijedloga o primjeni odredbi člana 18. Stav (10) i (11) Zakona o unutrašnjoj trgovini, odnosno, o izuzeću od neradne nedjelje. Zaključeno je da Uredba o kriterijima za primjenu odredbi člana 18. Stav (10) i (11) Zakona o unutrašnjoj trgovini nejasno definisala kriterije Prijedloga i objektivne razloge.

Na sastanku je bilo riječi i o problemima s fiskalnim reformama, inspekcijskim nadzorima i represivnim mjerama s kojima su suočeni privrednici. Privrednici su izrazili zabrinutost zbog sporosti procedura i nedostatka sluha u nadležnim institucijama, što dodatno otežava poslovanje i održivost radnih mjesta.

Zaključeno je da je neophodna zajedničko djelovanje po svim pitanjima koja opterećavaju privrednike Gračanice i BiH prema svim nivoima vlasti.

Želimo naglasiti da je Udruženje kolektivni član UPFBiH kroz koje učestvujemo u donošenju odluka koje se delegiraju prema izvršnim i zakonodavnim tijelima u FBiH. Također, podržavamo privrednike i obrtnike Gračanice okupljene kroz Viber grupu Privrednici i obrtnici Gračanice te njihov angažman i način borbe, uključujući i prijedlog za učešće u najavljenim protestima. Ipak, kao Udruženje smatramo da protesti po pitanju Odluke o iznosu najniže plate, neradne nedjelje i fiskalnih reformi trenutno nisu adekvatno rješenje. Razlog tome je što ne postoji dovoljna podrška radnika i građana, prvenstveno zbog nedostatka svijesti o štetnim posljedicama ovih odluka na cjelokupno društvo. Stoga smatramo ključnim da se aktivno radi na približavanju ove problematike uposlenicima i građanima, posebno u kontekstu njenog, već vidljivog, štetnog uticaja

Naš zaključak je da je potrebno putem UPFBiH, zastupnika u Parlamentu FBiH i svih drugih relevantnih aktera, vršiti snažan pritisak na Vladu FBiH kako bi se što prije definisale mjere za ublažavanje štetnih posljedica. Ključno je raspraviti šta će biti naredni koraci nakon isteka Uredbe o isplati pomoći radnicima od strane poslodavaca, koja prestaje važiti 31.7.2025. godine. Također, neophodno je insistirati da Vlada unaprijed predloži konkretne mjere kako bi se izbjegla neizvjesnost za privrednike. Od izuzetne je važnosti da Vlada garantuje stupanje fiskalnih reformi na snagu 1.1.2026. godine, te da svi relevantni akteri budu pravovremeno pripremljeni za njihovu provedbu, kako bi se dodatno izbjegao rizik nesigurnosti.

Zaključci sastanka:

  1. Neophodnost snažnijeg zajedničkog djelovanja svih privrednika i obrtnika iz Gračanice, bez obzira na članstvo u Udruženju, kako bi se zahtjevi jasnije i efikasnije prenijeli nadležnim institucijama.
  2. Aktivno lobiranje za smanjenje doprinosa i poreza na plate u korist poslodavaca i radnika, čime bi se stvorili povoljniji uslovi za poslovanje i povećala održivost radnih mjesta.
  3. Aktivno djelovanje na izmjeni ili odgađanju primjene člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini (neradna nedjelja) dok se isto rješenje ne usvoji na nivou cijele BiH, kako bi se spriječilo neravnopravan položaj trgovaca FBiH.
  4. Angažovanje medija kako bi se na istinit i konkretan način predstavile štetne posljedice ovih odluka, te kako bi se privredna zajednica adekvatno informisala o potencijalnim rješenjima.
  5. Uredba Vlade FBiH o mjerama finansijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i samostalnim djelatnostima i Uredba o isplati pomoći radnicima od strane poslodavca nisu adekvatno rješenje za privrednike, posebno predviđeni koeficijenti za obračun finansijske pomoći. Aktivno djelovanje na  provođenju dugoročnih reformi koje bi uključivale smanjenje fiskalnih i parafiskalnih opterećenja te poboljšanje poslovnog ambijenta.
podijeli članak
Facebook
LinkedIn

Popularne vijesti

Newsletter

Ukoliko želite primati Newsletter unesite Email.

zaprati nas